New 3000 Amp ASCO Series 300 G03AUSB33000NGXM Service Entrance Rated Automatic Transfer Switch
ATS Model # ATS00449PA-PHILA
Voltage 480V
Manufacturer ASCO
Type NEMA 3R
Amps 3000
Specifications
Manufacturer ASCO
Type NEMA 3R
Voltage 480V
Amps 3000
Service Entrance Rated Yes
Transition Type Switched
Breaker Size 3000 Amp
Frequency 60 Hz
ATS Model G03AUSB33000NGXM
Overall Dimensions 86" x 41" x 96" | 3,250 lbs
Condition New
Status Coming In
Accessories 11BE, 40PB, 44G, 119M1
Additional Features
300 amp automatic transfer switch
Service Entrance Rated
NEMA 3R
480V
4-Pole
3-Phase
4-Wire
Switched [B] configuration
3000A Type NW breaker